top of page

KENDİNİ TANI

Sizde var olan aşağıdaki duyguları analiz edip ölçebiliriz.

Mutluluk: Sevinç, neşe, zevk, rahatlama, keyif, haz, gurur, heyecan ve coşkunluk,

Üzüntü: Keder, acı, kasvetli, melankoli, umutsuzluk, yalnızlık ve depresyon,

Korku: Kaygı, endişe, sinirlilik, ürkeklik, dehşet ve panik, öfke

Şaşkınlık: Hayret, sürpriz, şok, şaşırma, şaşkınlık ve merak

Ayrıca Utanma, sıkılma, çekinme, beklenti, aşk, cinsel uyarılma, kızgınlık, blöf, motivasyon düzeyi, zihin karışıklığı, yalan ve motivasyonu

Kişi sahip olduğu bu duyguların hangileri kendisinde baskın ve etkili olduğunu öğrendiği takdirde kendini tanıma adına epey yol kat edecektir. Zihinsel gürültüye, başka insanların ne yaptığı ve nasıl davrandığına daha fazla dikkat ederek kendi dikkatimizi dağıtmaya alışkınız. Yargılama, eleştirme, tavsiyelerde bulunma, suçlama ve kendimizde göremediklerimizi başkalarında görme konusunda uzmanız. Böylece gerçekten kim olduğumuza dair her özelliğe bakmak istemeyerek kendimizi parçalara ayırırız.

Kendimizi dinlemeyi ve ihtiyaçlarımıza dikkat etmeyi öğrendiğimizde, kendimizi tanımaya ve her tecrübe sayesinde olgunlaşmaya başlarız. “Çünkü kendinizi tanıdıkça, berraklık artar; çünkü kendini tanımanın sonu yoktur- Onu incelerken daha da derinlere gider ve huzur bulursunuz. Zorlama bir disiplinle değil, kendini tanımakla zihin sakinliğe ulaştığında, işte ancak o zaman kendimizle ilgili gerçekliği bileceğiz.

bottom of page