top of page
  • Yazarın fotoğrafıKriminal Servisler

CSI ETKİSİ

Güncelleme tarihi: 12 May 2023


Birçoğumuz CSI yani kısaca polisiye dizilerini takip ediyoruz. Buna adalet mensubu çalışanları da dâhil. Hatta yapılan bir araştırmaya göre her iki adalet mensubundan biri bu dizileri izliyor.

CSI temalı diziler adli bilimleri oldukça sürükleyici ve keyifli bir biçimde yansıtıyor. Fakat bizleri düşürdüğü bazı yanılgılar da var. Biz bu yanılgılara CSI etkisi diyoruz.

Bahsettiğimiz dizilerde olay yerinden elde edilen bütün bulgular suçun aydınlatılmasında kritik bir rol oynuyor ya da laboratuvar analizlerinin sonuçları anında çıkabiliyor.

Maalesef ki gerçek hayat her zaman bu kadar basit değil. Bir laboratuvar analizinin sonucunun çıkması haftalar hatta aylar sürebiliyor. Aynı zamanda da bu dizilerdeki gibi bir sürü delil elde edilemeyebiliyor ya da tek bir delil olayı çözmemizde yeterli olmayabiliyor.

Üstüne üstelik suçlular polisiye dizilerinden öğrendikleri bilgilerle delilleri ortadan kaldırma yoluna gidebiliyorlar. Bu bağlamda olay yeri incelemesinin oldukça önem taşıdığını belirtmeden geçmemek gerekir. Sadece bir bulgunun eksik toplanması ya da yanlış değerlendirilmesi bile kişilerin hayatına mal olabilmektedir.

Örneğin incelediğimiz bir vakada "cinayet mi yoksa intihar mı?" sorusunun yanıtını arıyorduk.

Vaka dosyasını değerlendirdiğimizde olay yeri incelemesinde hatalar olduğunu fark ettik ve olay yerine keşfe gittik. Vaka dosyasını ve keşif sonucunda elde ettiğimiz bulguları ele aldığımızda ise olayın, mahkemenin cinayet kararının aksine intihar olduğu kanaatine vardık.

Her ne kadar deliller karartılmaya da çalışılsa, olay yeri incelemesi hatalı da yapılsa her zaman bir çözüm vardır. Şunu unutmayın ki her temas bir iz bırakır!Alara ÇİFCİ

Adli Bilimci

13 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page