top of page
 • Yazarın fotoğrafıKriminal Servisler

Cinsel Suçlarda DNA Örnekleri

DNA ya da deoksiribonükleik asit, bir kişinin genetik bilgisinin tamamının yer aldığı temel yapı taşıdır. Eğer genetik yapımızı bir kütüphaneye benzetirsek , bu kütüphanenin tek bir hücredeki genetik bilgiyi kapsadığını varsaydığımızda , kütüphanedeki kitaplar kromozomlara, kitapların cümlelerini genlere benzetebiliriz. İşte bu DNA lar bu cümlelerde yani genlerin yapılarında gizlidir. İnsan vücudunun, çekirdeği bulunan her hücresinde bulunur ve bir insanın tüm hücrelerindeki DNA aynı özelliktedir. DNA kanda, spermde, deri hücrelerinde, doku ve organlarda, kasta, beyinde, kemikte, tükürüktü, terde, idrarda, tırnakta, dışkıda, saçta kısacası vücudun her yerinde bulunur ve tamamen aynı yapıya sahiptir.

Yeryüzünde, DNA sı tamamen birbirinin aynı olan iki kişi bulunamaz. Tek istisnası ise tek yumurta ikizleridir. Bu önemli karakteristik özelliği karşılaştırma yapıldığında, ya o kişinin suç ile alakası olduğunu, yada olayla ilgisi olmadığını kanıtlayabilir. .Ayrıca bir olay yerinden elde edilen deliller başka bir yerden elde edilen delillerle karşılaştırılarak her ikisinin aynı kişi olduğunu söylemekte mümkündür. Farklı ülkelerde işlenen suçların bile aynı fail tarafından işlendiğini tespit etmek mümkündür.

Bir kişinin DNA sının özellikleri anne, baba veya çocuklarının DNA sı incelenerek dolaylı bir biçimde de saptanabilir. Bu sayede kayıp olan bir kişinin cenazesi bulunmadığı, kan alınama-dığı zaman, akrabalarının örnekleri incelenerek DNA profili çıkartılabilir. Kimliği belirsiz cesetlerin kimliğine ulaşılabilir.

Çıplak gözle görülemeyen bu deliller; bir hırsızlık olayının çözümünden tutun da bir cinsel saldırının ve öldürülen bir çocuğun katilini bulmada tek delil olabilir.

Tehdit mektubuna yapıştırılan pulun araksındaki tükürük, maktulun boğazına geçirilmiş olan ipteki faile ait deri hücreleri, olay yerinden kaçışta çöpe atılan maskedeki ter ve kepek çok değerli DNA kaynaklarıdır ve bulunup incelenmesi halinde şüpheliler arasında gerçek failin kim olduğunu en güvenilir biçimde ortaya koyar.

Olay Yerinde DNA Örnekleri Nelerde Vardır. (Neler Biyolojik Delildir)

 • Kan

 • Kıl

 • Tükürük –(Genellikle sigara izmaritlerine, kürdanlara bulaşmış olarak bulunur)

 • Burun akıntısı (Mendil veya giysiler üzerinde bulunabilir)

 • Ter (Kontaminasyona ve bakteriyel bozulmaya açık olduğundan genellikle iyi netice vermez)

 • Meni (Tecavüze uğrayan kişinin ve giysilerinin üzerinde, peçete, prezervatif üzerinde olabilir)

 • Vajinal svap, Anal svap (Tecavüze uğrayan şahıstan alınır)ve penis svabı (saldırgan üzerinden)

 • Doku parçası

 • Tırnaklar (Boğuşma nedeniyle mağdur veya maktulün tırnaklarında faile ait, şüphelilerin tırnaklarında Mağdur/maktule ait doku veya kan bulunabilir) şüphelinin tırnakları arasında)

 • Dışkı (Kontaminasyona ve bakteriyel bozulmaya çok açık olduğundan genellikle sağlıklı sonuç alınmaz)

 • Kepek ve deri döküntüleri.

34 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page