top of page
  • Yazarın fotoğrafıKriminal Servisler

Her Parmak İzi Delil Değildir, Eldeki Her Atış Artığı Kişinin Silahı Ateşlediği Anlamına Gelmez !


KARŞIT ADLİ BİLİM


Ülkemizde suç soruşturmalarında maddi bulguların incelenmesi çoğunlukla Adli Tıp Laboratuvarları, Emniyet Kriminal Laboratuvarları ve Jandarma Laboratuvarları bünyesinde gerçekleştirilmektedir. Bu bağlamda yapılan incelemeler devletçi bir yaklaşımla suç ispatı hedeflenerek yapılmakta, şahısların lehine olan durumlar raporlarda atlanabilmektedir.

Aynı şekilde Cumhuriyet Savcıları da iddianame hazırlarken benzer hatalara düşebilmektedir. İddianamelerin ağırlıklı olarak suç ispatına yönelik kaleme alınıyor olması bunu doğrulamaktadır.

Yukarıda bahsi geçen sebeplerden dolayı ortaya çıkan ve ülkemizde gerektiği kadar bilinmeyen Karşıt Adli bilim İncelemeleri her bir bulguya kişinin masum ve mağdur olabileceği perspektifinden bakar.

Özellikle müvekkillerini savunan avukatlar; alanında yetkin adli bilimcilerden ve akademisyenlerden oluşan servis ağı ile iddialarına daha güçlü, daha itibarlı destek bulacakları Kriminal Servisler’e başvurarak olayın tarafsız ve bilimsel metotlarla yeniden değerlendirilmesini, müvekkillerinin lehine olan durumların ortaya çıkarılmasını sağlayabilirler.

Kriminal servisler olarak benimsediğimiz karşıt adli bilim yaklaşımı sayesinde;

· Masumiyeti (var ise) ortaya çıkaracak maddi gerçeğe ulaşılır.

· Suç vasfını indirgeyecek maddi bulgular açığa çıkarılır. (Doğrudan kastı olası kasta indirgemeyi buna örnek olarak gösterebiliriz.)

· Olay yeri inceleme birimlerinin ve adli bilim laboratuvarlarının hazırladığı olay yeri inceleme tutanakları, expertiz ve bilirkişi raporlarının doğruluğu sorgulanır ve ulusal-uluslararası standartlar çerçevesinde hatalar, çelişkiler, gerçek dışılıklar, bilimsel olmayan içerikler tespit edilir.

Bu incelemelerle birlikte lehte olan hususları içeren her bir tespit, bilimsel bir dille hazırlanan bilirkişi raporu veya bilimsel mütalaada izah edilmektedir.
28 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page